Chociaż większość kobiet lubi niekiedy podkreślić swoje atuty ponętnym strojem, są sytuacje, w których głęboki dekolt nie jest najlepszym wyborem. Skromniejsza kreacja może być wyrazem szacunku, dobrym przykładem dla młodszych dziewcząt bądź… nie odciągać uwagi od osoby najważniejszej w danym momencie. Poniżej znajduje się garść wskazówek, jak wybrać strój adekwatny do takich newralgicznych okazji.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną
Poszukiwanie nowej pracy powoduje zwykle mnóstwo stresu. Na upragnionej rozmowie kwalifikacyjnej każdy chce wypaść jak najlepiej – w końcu tych kilkadziesiąt minut ma decydujące znaczenie. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej wybrać powściągliwy strój. Nie chodzi o wywieranie wrażenia fałszywej skromności, lecz o skupienie się na czysto zawodowych aspektach – profesjonalny kostium ogrywa tu kluczową rolę!


Co ubrać, by wzbudzić sympatię rodziców partnera?
Nowy związek to radosne chwile uniesień i motyle w brzuchu. Podniosły nastrój pryska, gdy nadchodzi pora poznania rodziców nowego partnera. Nawet najbardziej pewna siebie kobieta jest wtedy zdenerwowana! Aby zjednać sobie rodziców bądź rodzeństwo wybranka, warto wybrać na tę okazję strój o taktownym kroju, który będzie wyrazem szacunku wobec krewnych ukochanego. Oczywiście druga skrajność – zbyt sztywny, przesadnie poważny ubiór – także nie jest najlepszym posunięciem. Dyskretna sukienka w pastelowych kolorach to doskonała decyzja!




Sukienka na spotkanie biznesowe
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – zwłaszcza dobre. To znane powiedzenie odnosi się do wszelkich istotnych spotkań, zaś szczególnie trafnie wypada w kontekście biznesowych kontaktów. Wysoki poziom kompetencji należy podkreślić strojem adekwatnym do charakteru wydarzenia. Panie powinny zdecydować się na elegancką, dopasowaną sukienkę w neutralnym kolorze. Nie musi to być czarny – równie dobrze wypadną odcienie brązu, beżu czy szarości.


Sukienka na wesele – jaki strój dla druhny?
Zamążpójście siostry, kuzynki bądź przyjaciółki to ogromne wydarzenie dla każdej kobiety! Wiele pań właśnie wtedy decyduje się na odświeżenie garderoby. Sukienka na ślub lub wesele powinna być zwiewna i efektowna, jednak nie nadmiernie krzykliwa. Ten dzień należy bowiem do panny młodej, a kreacja noszona w kościele lub w towarzystwie jej rodziny powinna zakrywać te najbardziej ponętne partie ciała – zarówno dekolt czy uda – pozwolić można sobie jednak na odsłonięcie kolan. Skromny krój warto zrównoważyć zdecydowanym kolorem lub odważniejszym wzorem.


Zabudowana kreacja – kiedy sprawdzi się najlepiej?
Każda kobieta posiada w swojej szafie kreację, którą co prawda uwielbia, jednak w ostatnim momencie zawsze zmienia na bardziej widowiskową. Powściągliwy strój niesłychanie często jest odbierany jako forma okazania szacunku. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przed spotkaniem z wiekowymi osobami, które szczególną uwagę przykładają do zasad savoir vivre. Kolacja w Dniu Babci czy popołudniowa herbata z dziadkami to okazje, by ubrać właśnie tę, zbyt skromną na co dzień, sukienkę. Sukienkom retro, które takie chwile pozwolą uczcić, poświęciliśmy odrębny wpis.


Sukienka odpowiednia na najważniejsze święta
Doniosłe święta typu Wielkanoc czy Boże Narodzenie wymagają okazania należytego poszanowania. Powściągliwa kreacja jest na to doskonałym sposobem. Przy wigilijnym stole i podczas wielkanocnego śniadania zabudowana bluzka lub sukienka wypadnie zdecydowanie korzystniej, niż roznegliżowana. Do takich okazji należą również chrzciny czy bierzmowanie. Ogólna zasada głosi, iż udając się do kościoła należy zakryć ramiona, kolana oraz dekolt.



Sukienka na studniówkę – pierwsza kreacja młodej damy
O ile matura jest nazywana najważniejszym egzaminem w życiu, to poprzedzająca ją studniówka bywa zwykle pierwszym balem, na który większość dziewcząt stroi się w efektowne kreacje. To okres wchodzenia w dorosłość i eksperymentowania z rozmaitymi nowościami – również tymi odzieżowymi. Pierwsze samodzielne wybory mogą być nieco nietrafione, dlatego warto mieć pieczę nad córką, młodszą siostrą bądź kuzynką, która poszukuje kreacji na zabawę maturalną i przypilnować, by niechcący nie zainspirowała się zanadto oglądanymi w telewizji celebrytkami. Skromność nie bez powodu jest kojarzona z niewinnością – właśnie dlatego młode damy powinny wstrzymać się ze swoim pierwszym, głębokim dekoltem.

Sukienka na pogrzeb – jak powinna wyglądać?
Zupełnie innym, lecz nader ważnym rodzajem wydarzeń są pogrzeby. Zakryte ramiona, dekolt czy kolana to nie tylko oznaka dobrego wychowania, lecz wręcz wymóg w takich sytuacjach. Kreacja powinna być dopasowana – nie rozkloszowana – i oczywiście czarna. Ponieważ w razie nagłej utraty bliskiej osoby poszukiwania odpowiedniej sukienki nie są czynnością, na którą ktokolwiek ma ochotę, przynajmniej jeden tego typu zestaw warto mieć w swojej szafie.



Każda kobieta na pewno jest w stanie wskazać inne sytuacja, w których sukienka w głębokim dekoltem się nie sprawdzi. My przedstawiliśmy te najbardziej typowe, warte zapamiętania. I choć jest ich całkiem sporo, to warto pamiętać, że przeciwwagą są sytuacje, w których warto a nawet należy odrobinę ciała pokazać. Ale o galach, festiwalach czy wycieczkach napiszemy latem.